Mediacja pozasądowa

KANCELARIA MEDIACYJNA PRZEMYSŁAWA CECUGA

Mediacja pozasądowa

01

Kontakt z kancelarią mediatora

W celu zainicjowania mediacji, wniosek mogą złożyć obie strony lub tylko jedna strona. Podczas składania wniosku mediator zapoznaje się z przedmiotem sprawy. Jeżeli wniosek składa jedna strona mediator nawiązuje kontakt z drugą stroną, starając się otrzymać zgodę na uczestnictwo w mediacji i umówić termin spotkania.

02

Spotkanie wstępne

Każda sytuacja pomiędzy stronami jest odmienna, dlatego mediator na bieżąco dostosowuje swoje działania do danej sprawy. W przypadku spotkań wstępnych mogą one się odbyć w sposób dogodny dla stron. Mediator informuje o zasadach, uprawnieniach i przebiegu mediacji.

03

Umowa o mediację

Po ustaleniu zakresu sprawy, mediator podpisuje ze stronami umowę, która określa poszczególne elementy współpracy i jej koszt.

04

Posiedzenia mediacyjne

Odbywają się z udziałem bezstronnego mediatora a ich celem jest zbliżenie stanowisk które łączą a nie dzielą strony. Mediacja jest szansą na wzajemne wysłuchanie, zrozumienie potrzeb.
Mediator pomaga swoim doświadczeniem w przejściu trudnych rozmów we wzajemnym szacunku, ukazuje alternatywne możliwości zażegnania sporu, łagodzi powstałe napięcia. Wypracowuje akceptowalne obopólnie korzystne rozwiązania, na ich podstawie tworzy pisemny projekt ugody.

05

Podpisanie ugody

Poczynione uzgodnienia tj. pisemny projekt ugody, mediator przesyła stronom do akceptacji, potwierdzając jej warunki. Następnie umawia termin na jej podpisanie a zawartą ugodę składa do sądu chyba że strony postanowią złożyć ją we własnym zakresie. Każda ze stron otrzymuje swój egzemplarz ugody.

Kiedy sąd odmówi zatwierdzenia ugody?

Sąd odmówi zatwierdzenia ugody lub nadania klauzuli wykonalności w całości lub w części, gdy ugoda jest:

  • sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego
  • zmierza do obejścia prawa
  • niezrozumiała lub zawiera sprzeczności
  • sprzeczna ze słusznym interesem pracownika – w przypadku mediacji pracowniczych
  • warunki ugody mogą być niekorzystne, szkodliwe dla stron/y.

Aby powyżej wymienione sytuacje nie miały miejsca, mediator czuwa nad ustaleniami i zapisami warunków ugody.

Koszt mediacji pozasądowej:

ustalane są bezpośrednio z mediatorem na spotkaniu, po omówieniu przedmiotu i zakresu mediacji.

Na koszty mediacji pozasądowej składa się:

ilość spotkań w zależności czy mediacja odbywać się będzie wspólnie czy w sposób wahadłowy tj. z każdą ze stron osobno, wartość przedmiotu sporu, rodzaj spraw/y, stopień zawiłości, ilość uczestników w mediacji, koszt ewentualnych dojazdów, sporządzenie dokumentacji, koszty kancelaryjne.

Rozwiązywanie sporów między osobami fizycznymi, firmami, organizacjami, urzędami. Możliwa stała współpraca z podmiotami gospodarczymi i innymi, gdzie mediator stale pośredniczy w sporach wynikających z działalności przedsiębiorstwa lub instytucji- wówczas koszty mediacji ustalane są jako zryczałtowana opłata związana ze stałą usługą.

Zapraszamy do kontaktu.

Mediacja – (łac. mediatio „być w środku, pośredniczyć” od medius – środkowy, bezstronny.Stanowi wsparcie w pokonywaniu barier komunikacji interpersonalnej. To konfrontacja postaw, uczuć, potrzeb, interesów.  Celem jest doprowadzenie sprawy do stanu równowagi  zaburzonej konfliktem. Mediacja to zespół działań, których celem jest osiągnięcie rezultatu pożądanego przez strony konfliktu.

Mediację prowadzi się na podstawie

  • umowy o mediacje (mediacja pozasądowa)
  • mediacja sądowa na którą kieruje sąd na podstawie postanowienia o skierowaniu sprawy do mediacji.

doświadczenia w zawodzie

KANCELARIA MEDIACYJNA OPOLE

Mediator pomoże Ci znaleźć optymalne rozwiązanie

U nas możesz liczyć na:
przyjazne warunki rozmów
– wsparcie i empatię
– dyskrecję i poufność