Mediacje zbiorowe
KANCELARIA MEDIACYJNA PRZEMYSŁAWA CECUGA
Mediacje zbiorowe Opole
Przedmiotem tego sporu nie może być indywidualne roszczenie, może być realizowane tylko zbiorowo. Ustawodawca przewidział dla rozwiązywania sporów zbiorowych typową konstrukcję multi- steps ADR (tj. od form mniej do coraz bardziej sformalizowanych o trzystopniowej strukturze). Pierwszym stopniem owej struktury są rokowania prowadzone przez strony. Jeżeli nie doprowadzą one do porozumienia (impas), to po spisaniu protokołu rozbieżności, kolejnym etapem, przed podjęciem akcji strajkowej, jest mediacja.
Na podstawie ustawy z dnia 23 maja 1991r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych postępowanie mediacyjne jest obligatoryjne. Warto zauważyć, że określenie „mediacja” w prawie polskim po raz pierwszy została użyta właśnie w tej ustawie.
Wspomniany wcześniej protokół rozbieżności stanowi punkt wyjścia do rozpoczęcia mediacji.
Bez względu na to, czy mediatora powołały same strony, czy też został on wskazany przez ministra właściwego do spraw pracy, strony mogą ustalić najważniejsze zasady prowadzenia rozmów np. kwestie organizacyjne lub inne.
Rozwiązania przyjęte w ustawie sugerują prowadzenie mediacji jednoosobowo tj. przez jednego mediatora, jednakże przepisy nie zabraniają stronom powołania dwóch mediatorów.
Przepisy dotyczące rozwiązania sporów zbiorowych nie określają czasu trwania postępowania mediacyjnego, a zatem mediacje powinny być prowadzone do czasu, kiedy strony sporu oraz mediator widzą szansę na osiągnięcie porozumienia. Niepowodzenie mediacji stanowi dopiero obligatoryjną przesłankę do zorganizowania strajku. To bezkompromisowy krok, zamiast którego, strony mogą wnioskować o rozstrzygnięcie sporu drogą arbitrażu społecznego, który ma charakter fakultatywny (nieobowiązkowy).
Zakres uprawnień mediatora:
- analityczno – badawcze, polegające na analizie stanowisk stron na podstawie protokołu rozbieżności, sporządzonego po nieudanych rokowaniach
- organizacyjne- polegające na organizowaniu oraz zarządzaniu przebiegiem mediacji
- postulatywne- których celem jest uzyskanie precyzyjnej wiedzy merytorycznej w przedmiotowym temacie. Mediator posiadając tą wiedzę plus swoje doświadczenie jest w stanie dokonać tzw. diagnozy konfliktu. Na tej podstawie poszukuje ze stronami rozwiązań ugodowych.
Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Akt obowiązujący od 27 stycznia 2020r. Dz.U.2020.123
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19910550236/U/D19910236Lj.pdf
doświadczenia w zawodzie