Mediacja w administracji publicznej
KANCELARIA MEDIACYJNA PRZEMYSŁAWA CECUGA
Mediacja w administracji publicznej Opole
Mediacja w administracji publicznej została wprowadzona do naszego systemu prawnego w 2017r. Warunki wszczęcia oraz przebieg określają przepisy kodeksu postępowania administracyjnego.
Stosunki administracyjne charakteryzują się nierównowagą pomiędzy obywatelem a organem państwa lub samorządem terytorialnym. Ustawodawca zdecydował się wprowadzić w życie mediacje administracyjne po to, aby obywatel miał szansę rozwiązywania sporów nie tylko pomiędzy stroną lub stronami a organem, ale także pomiędzy różnymi stronami stosunku administracyjnego.
Zgodnie z przepisami k.p.a stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek. Stronami mogą być osoby fizyczne i osoby prawne, a gdy chodzi o państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne i organizacje społeczne – również jednostki nie posiadające osobowości prawnej.
Mediacja może być prowadzona w ramach postępowania administracyjnego, jeśli pozwala na to charakter prawny. Jej istotą jest wyważenie interesu społecznego i słusznego interesu obywateli. Z inicjatywą przeprowadzenia mediacji może wyjść zarówno organ jak i strona.
Mediacja administracyjna koreluje z szeregiem ogólnych zasad postępowania administracyjnego tj. zasadą prawdy obiektywnej (art.7 k.p.a), adekwatności i proporcjonalności (art. 7b k.p.a), pogłębiania zaufania, udzielania informacji, wysłuchania strony, wyjaśniania motywów decyzji, szybkości i efektywności postępowania oraz polubownego rozstrzygania kwestii spornych (art. 8-13 k.p.a.).
Z mediacji w postępowaniu administracyjnym można skorzystać w celu:
Art. 96 a§ 3 k.p.a
- wyjaśnienia i rozważenia okoliczności faktycznych i prawnych sprawy oraz obowiązujących norm prawnych
- dokonanie ustaleń dotyczących jej załatwienia w granicach obowiązującego prawa w tym przez wydanie decyzji lub zawarcie ugody
W ramach postępowania administracyjnego możemy mieć do czynienia z mediacjami, w których:
- jednym z uczestników jest organ oraz strona jak i większa liczba stron
- jedynymi uczestnikami są strony postępowania
Z inicjatywą przeprowadzenia mediacji może wyjść zarówno organ jak i strona.
W przypadku skierowania sprawy do mediacji, odracza się jej rozpatrzenie na okres dwóch miesięcy, ale na zgodny wniosek jej uczestników lub z innych ważnych powodów termin ten może zostać przedłużony, nie dłużej niż jeden miesiąc. W przypadku nieosiągnięcia celów mediacji w określonych terminach, organ administracji publicznej wydaje postanowienie o jej zakończeniu i załatwia sprawę.
Mediacja w postępowaniu administracyjnym może być prowadzona w każdej sprawie, której charakter na to pozwala tj.
- istnieją trudności w skutecznej komunikacji ze stroną albo stronami
- może być zawarta ugoda administracyjna
- występuje wiele stron
- organ administracji publicznej działa w ramach uznania administracyjnego
- mają sporne interesy
- występuje konflikt interesu społecznego z interesem indywidualnym strony
- organ ma zamiar wydać decyzje na niekorzyść adresata i może się spodziewać odwołania
- wniesiony został środek odwoławczy od orzeczenia wydanego w pierwszej instancji.
Mediacja może obejmować sprawy, które dotykają codziennych spraw z obszaru prawa administracyjnego:
- nieruchomości
- koncesji, zezwoleń
- pozwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej
- rolnictwa i leśnictwa
- budownictwa i architektury
- własności przemysłowej
- zagospodarowania przestrzennego
Organy administracji publicznej mają za zadanie podjąć wszelkie uzasadnione na poszczególnym etapie postępowania czynności umożliwiające przeprowadzenie mediacji lub zawarcie ugody. Pozwala ona aktywniej uczestniczyć stronom w rozwiązywaniu sporów. Nie ogranicza ona prawa stron do rozstrzygnięcia sprawy przez organ administracji publicznej lub sąd, stanowi o tym zasada dobrowolności mediacji. To alternatywa dla stron i organu w ramach obowiązującego prawa, na drodze dialogu pomiędzy państwem a obywatelem.
Zapraszamy do kontaktu.
doświadczenia w zawodzie